Web tasarım ve yazılımı yapanlar nasıl vergilendirilir?

Web ve grafik tasarım, program yazılım, reklam ve tanıtım hizmetleri işi yapıyorum. Yaptığım bu işin nasıl vergilendirileceği hususunda bilgi sahibi olmak istiyorum. İyi çalışmalar.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 37. maddesi gereğince her türlü ticari ve sınai faaliyetlerden doğan kazançlar ticari kazanç sayılmaktadır.

 Buna göre, tarafınızca  grafik tasarım ile yazılım  hizmetlerinin var olan programları kullanmak ve bilgisayar programlarını müşterilerin kullanabileceği duruma getirme şeklinde yapılması ve bu hizmetlerin web tasarımının oluşumunda kullanılması nedeniyle bu faaliyetlerinizin bir bütün halinde web tasarım faaliyeti olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Web tasarım ile reklam ve tanıtım faaliyetlerinizin ticari faaliyet olarak değerlendirilmesi ve bu faaliyetlerden doğan kazancın da Gelir Vergisi Kanununun ticari kazanç hükümleri çerçevesinde vergilendirilmesi gerekmektedir.

Clip to Evernote

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir