Sgk’dan Mr ve Tomografi Devrimi

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ülkemizde dünya ortalamasının üzerinde kullanılan manyetik rezonans (MR) ve bilgisayarlı tomografi (BT) çekimlerini düşürecek bir adım attı. SGK, MEDULA üzerinde yaptığı düzenleme ile MR ve BT sonuçları ile MEDULA üzerinden bütün hekimlerin kullanımına açıldı. Yeni uygulama ile hem devletin hem de vatandaşların özel görüntüleme masraflarının düşmesi bekleniyor. Yakında Laboratuvar sonuçları da benzeri bir çalışmayla tüm doktorların kullanımına açılacak.

SGK tarafından sisteme kayıtlı hekimlerin maillerine gönderilen açıklamada, laboratuvar işlemlerine ait sonuç ve raporların MEDULA sistemi üzerinden hekimler tarafından görülmesine ilişkin çalışma yapıldığı belirtildi. Medula sistemine dahil tüm doktorlara ve hastaneleree-posta yoluyla yapılan duyuruda şöyle denildi: “Hekimler, genel sağlık sigortalısı ve bunların bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlıkhizmet sunucusuna sağlık hizmeti almak amacıyla başvurduklarında hastalarının geçmiş tarihlerde yapılmış olan laboratuvar işlemlerine ait sonuç ve raporları e-reçete uygulaması amacıyla almış oldukları şifre ile https://medeczane.sgk.gov.tr/doktor/login.jsp web uygulaması üzerinden görebileceklerdir.” Uygulamada hekimler, ilk aşamada ileri görüntüleme tetkikleri olarak adlandırılan MR ve BT tetkiklerinin raporlarını görebilecek. Diğer laboratuvar işlemlerine ait sonuç ve raporlara ise ilerleyen süreç içerisinde yazılımların tamamlanması sonrasında ulaşılacak.

Sistemin uygulaması konusunda şu bilgiler verildi: “İlk aşamada yazılım tamamlanan ileri görüntüleme tetkikleri olarak adlandırılan MR ve BT tetkiklerinin raporlarının medula uygulamasından sonuçlarının kaydedildiği alanın büyüklüğü 255 karakterden 3 bin karaktere çıkartılmıştır. Sağlık hizmet sunucu MR ve BT tetkiklerinin raporlarını ilgili alanlara kaydedeceklerdir. Hekimler MR – BT tetkik sonuçlarını https://medeczane.sgk.gov.tr/doktor/login.jsp web uygulaması üzerinden TC Kimlik No ve şifreleriyle giriş yaptıkları taktirde görebileceklerdir. Rapor içeriğinin kadı işlemi 2010 Ekim ayı itibariyle başladığından bu tarihten önceki tetkiklere ait raporlar görülememektedir.” Düzenleme ile gereksiz işlemlerin azalarak MR ve BT çekimlerinde düşme sağlanması bekleniyor.

 

Clip to Evernote

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir