Sgk Ssk Borç yapılandırma 2013 hakkında bilgiler

2013  SSK Borç Yapılandırması

SSK ve Bağkurlulara af geliyor. Daha önceden yapılan aflara 5. si eklendi. 5. afla birlikte SSK ve Bağkur’a geriye dönük borçlu olanlara af gelecek. Sosyal Güvenlik Kurumu SGK prim alacaklarına ilişkin af getirdi. Buna göre prim borcu olanlar Mayıs 2013 tarihine kadar başvuru yapmakta ve borç yapılandırmasından yararlanmaları gerekmektedir. Bağkur affı olduğunu öğrenen vatandaşlar ise bu fırsatlardan yararlanmak için soluğu Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’da aldı.

Bağkur Borç Affından Nasıl Yararlanırım?

Ocak ayıyla birlikte başlayan Bağkur affı için Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik merkezlerinde yeniden yapılandırma başvurularında bulunmak mümkün. Borçlu olan SSK yada Bağkurlar afdan yararlanarak borç yapılandırmasında bulunabilir ve borçlarını ödeme düzeylerini kendileri seçebilir. Bağkur ve SSK borç yapılandırmasından yararlanmak isteyen vatandaşların www.sgk.gov.tr adresinden başvuru formunu temin ederek doldurmalarını ve kuruma teslim etmeleri gerekiyor. e-Uygulamalara Hızlı Erişim kısmından Bağkur affı yada SSK affı ve borç yapılandırması için başvuru formunu temin edebilirsiniz.

Öğrencilere SGK Müjdesi

Liseyi bitiren öğrenciler için sigorta problem oluyordu. Öğrenci olanlar anne yada babalarının sigortası kapsamından yararlanabiliyor. Ancak, Liseyi bitiren yaşı küçük olmasına ev çalışmaması rağmen Genel Sağlık Sigortası GSS kapsamına giren kişiler ise Sosyal Güvenlik Kurumuna prim yatırmak zorunda kalıyor yada bir süre sonra SGK ya borçlu çıkıyordu. SGK öğrencilere müjde verdi. Buna göre erkek öğrenciler liseyi bitirdikten sonra 120 gün süreyle GSS kapsamına alınmayacak ancak anne ve babaları üzerinden sigortadan yararlanabilecek. Üniversiteyi kazanan ancak henüz kayıt olmayan öğrencilerde, öğrenci kapsamında sigortadan yararlanabilecek. Bunun dışında öğrenci olmayanlar ise Genel Sağlık Sigortası kapsamında sigortalı gibi prim ödemeye devam edecek ve sağlık hizmetinden bu şekilde yararlanacak. Sağlık hizmetinden yararlanmasa bile GSS primlerini her ay yatıracak. Yatırmadığı takdirde kendisine borç olarak kaydedilecek.

Clip to Evernote

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir