SGK, KADINLARI AHLAKSIZ HAYATA teşvik ediyor.


SGK, KADINLARI AHLAKSIZ HAYATA teşvik ediyor.

SGK, 1.10.2008 günü yürürlüğe giren 5510 sayılı Yasa’nın 56’ın maddesine göre;” Eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir. Bu kişilere ödenmiş olan tutarlar, 96 ncı madde hükümlerine göre geri alınır…”. Ancak, “birlikte yaşamanın” ne olduğu ise mahkeme kararları ile belirlenmeye başladı….

 SGK, Bir kadın vefat etmiş ana-babasından yetim aylığı alırken, evlense ama resmi nikah yerine imam nikahı kıydırsa SGK kadına bir erkekle yaşıyorsun hatta O’ndan çocuğun olmuş demez ve kadına verilen yetim aylığını kesmez. Hatta daha ilerisi yukarıda açıkladığım gibi boşanan kadın ana-babasından yetim aylığı alırken bir başka erkekle imam nikahlı yaşasa buna karışmaz ama illa boşandığı kocasıyla birkaç defa da olsa bir mekanda buluşmuşsa gidip aylığı keser ve borç çıkarır. Yani, SGK gidin imam nikahlı yaşayın veya boşandıktan sonra eski kocanızla değil başka erkeklerle EYLEMLİ BİRLİKTELİK yaşayın diyor. Ahlaksız hayata teşvik ediyor…

 Eşinizle boşandınız diyelim, ortak çocuklarınız var artık bir daha görüşmeyecek misiniz? Düşman mı olacaksınız? Tabi ki hayır ara sıra görüşebilirsiniz aynı evi paylaşabilirsiniz. Mesela boşanırken tek bir eviniz vardı ve Medeni Kanun gereğince boşanma sonrası evin yarısı kadına, yarısı da erkeğe kaldı. Aynı çatı altında ama ayrı yaşayamaz mısınız? Hatta kiraya verecek paranız yoksa yeni bir ev de alamıyorsanız mecburen beraber yaşayacaksınız. SGK ise boşandınız aynı evi paylaşıyorsunuz diye kadına bağlanan yetim aylığını kesip, ödediklerini borç çıkardığı gibi bir Savcılığa suç duyurusunda bulunuyor dolandırıcılıktan.

 ***DOLANDIRICILIK KISMINI 15. CEZA DAİRESİ BİTİRDİ

SGK’nın suç duyurusundan sonra Savcılık gerekli görürse fezleke hazırlayıp, ceza mahkemelerinde dava açıyordu. En sonunda Yargıtay 15. ceza dairesi boşanan kadının dilediği erkekle beraber yaşar kimse karışamaz, Türk Ceza Kanunu açısından suç değil dedi ve artık savcılıklar bu konuda ya fezleke hazırlamazlar ya da fezleke hazırlayıp dava açsalar bile mahkemeler ceza vermez.

***”BİRLİKTE YAŞAMA”NIN NE OLDUĞU ARAŞTIRILACAK

SGK’nın aynı çatı altında yaşıyorsunuz diye kadına bağlanan yetim aylığı kesmesi ise konusunda pazartesi bu köşeden yayınladığımız Yargıtay 10. Hukuk Dairesi’de beraber yaşamak aynı evi paylaşmak demek değildir. SGK denetim elemanı aynı evi paylaşıyorlar demesini de mahkemeler doğru kabul edilemez. Önemli olan aynı yatağı paylaşıp paylaşmamaktır. Özel hayatın gizliliği çerçevesinde bunu tespit de mümkün değildir ama bazı emareleri olabilir dedi ve Mahkemelere bunları araştır ve sonunda aynı yatağı paylaşıyorsa yetim aylığının kesilmesini onayla dedi. Nelerin araştırılması gerektiğini de pazartesi bu köşeden açıkladık. Yani Yargıtay diyor ki EYLEMLİ BİRLİKTELİK var mı araştırın diyor.

 ***YARGITAY KARARINA DA ELEŞTİRİM VAR

Pazartesi bu köşeden Yargıtay 10. Hukuk Dairesinin kararını yayınladım kararda “muvazaalı boşanma” tabiri geçiyor. Hukuktan anlayanlar bilir ki, “Muvazaa” sadece sözleşmelerin konusudur ve bir amacın başka bir amaç yazılarak gizlenmesi olayıdır. Boşanma ise mahkeme kararıdır, mahkeme kararlarının MUVAZAASI olmaz. Evlenirken, nikah memuru önünde evlilik sözleşmesi yaparız ama boşanmak için mutlaka mahkeme kararı gerekir.

 ***SGK’NIN AÇMAZI

Sosyal Güvenlik Kurumu, da aynı hatalı terim ile muvazaalı boşanma olayı diyor bu terim hukuken hatalı ama velev ki hatalı olmasın. SGK diyor ki bu boşanma geçersiz ve boşanmanızı yok sayıyorum bu sebeple ana-babadan kadına bağlanan yetim aylığını kesiyorum. Peki o halde boşanma geçersiz ise koca ölünce kadına kocasından dul aylığı bağlar mısın? Hayır bağlamam boşanmışlar diyor. Yani işine gelince boşanma geçersiz, işine gelince boşanma geçerli.

 ***BOŞANAN KADIN TERCİHTE BULUNUYOR

Kocasından boşanıp, ana-babasından yetim aylığı bağlatan kadın, aslında bir tercihte bulunuyor, ilerde kocası vefat edince alması gereken dul aylığı yerine şimdiden ana-babasından gelecek yetim aylığını tercih ediyor ve bu karara da saygılı olmak gerekir.

 ***İMAM NİKAHINA İSE SGK SAYGISI VAR

Bir kadın vefat etmiş ana-babasından yetim aylığı alırken, evlense ama resmi nikah yerine imam nikahı kıydırsa SGK kadına bir erkekle yaşıyorsun hatta O’ndan çocuğun olmuş demez ve kadına verilen yetim aylığını kesmez. Hatta daha ilerisi yukarıda açıkladığım gibi boşanan kadın ana-babasından yetim aylığı alırken bir başka erkekle imam nikahlı yaşasa buna karışmaz ama illa boşandığı kocasıyla birkaç defa olsa bir mekanda buluşmuşsa gidip aylığı keser ve borç çıkarır. Yani, SGK gidin imam nikahlı yaşayın veya boşandıktan sonra eski kocanızla değil başka erkeklerle EYLEMLİ BİRLİKTELİK yaşayın diyor. Ahlaksız hayata teşvik ediyor…

Clip to Evernote

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir