Müjde Bağ-Kur’lunun borçları siliniyor !

2013 Bağ-Kur borçlarına af geldi mi ? Bağ-Kur borçlarına af ne zaman geliyor en son durum en son gelişmeler

Geçtiğimiz günlerde TBMM’de kabul edilerek Gül’e gönderilen Yeni Sosyal Güvenlik Yasası ile esnafın borçlarına yeniden bir yapılandırma kapısı aralanmıştı. Şimdi ise Bağ-Kur Prim borçlusuna da af geldi. Haberin detayı şu şekilde.

Yeni Sosyal Güvenlik Yasası ile esnafın borçlarına yeniden yapılandırma kapısı açılırken, Bağ-Kur prim borçlusuna da af geldi. Yasa ile 30 Nisan 2008′den önce 5 yıla kadar Bağ-Kur prim borcu olanların borçları otomatik olarak silinecek. Borçların silinmesi için başvuruzorunluluğu bulunmuyor. Uzmanlara göre, bugün prim borcu olan ancak bunu ödeyemeyenlerin sigortalılıklarını durdurmak suretiyle prim borçlarını sildirmelerinde bir engel bulunmuyor. Primlerini ödeyebilecek duruma geldiklerinde tekrar kuruma başvurarak, prim borcunu ödeyip silinen günlerini geri kazanmaları mümkün olabiliyor. Prim borcunu ödemeyip mal beyanında bulunmayan Bağ-Kur’lular, kimi zaman hapis cezası ile karşı karşıya kalabiliyordu. Yasayla bu tabloya son verilmiş oldu.

YAPILANDIRMA İMKANI

Yasayla, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı aldığı halde, esnaf ve sanatkar olarak yeniden işyeri açan ve ödenmesi gereken primi ödemeyenlere de yapılandırma geldi. Bu durumda olan esnaf, 3 ay içinde başvurarak prim borcunu yapılandırabilecek. Yaklaşık 600 bin esnaf prim borçlarının yapılandırması uygulamasından yararlanacak.

Hazal ATEŞ

Kaynak:Takvim

Clip to Evernote

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir