Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Ara

İşten kendi isteği ile ayrılan işçi hangi hallerde kıdem tazminatına hak kazanır?

İşten kendi isteği ile ayrılan işçi hangi hallerde kıdem tazminatına hak kazanır?

Kural olarak işten kendi isteği ile ayrılan işçi ihbar ve kıdem tazminatına hak kazanamaz. Ancak, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 24. maddesinde sayılan haller nedeniyle iş sözleşmesini fesheden işçi o işyerinde en az bir yıl çalışmış olmak şartıyla kıdem tazminatına hak kazanır. Maddede yer alan bu haller, işin niteliğinden kaynaklanan sağlık problemlerinin işin yapılmasına engel olması, işverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan davranışlarda bulunması, işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebeplerin ortaya çıkmasıdır. İşçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için bu çeşit davranışlarda bulunulduğunu öğrendiği günden başlayarak altı iş günü içinde sözleşmeyi feshetmesi gerekir. Ayrıca, eski 1475 sayılı İş Kanunu’nun halen yürürlükte olan Kıdem Tazminatı başlıklı 14. maddesinde sayılan hallerden birinin gerçekleşmesi nedeniyle kendi isteği ile sözleşmeyi fesheden işçi yine kıdem tazminatına hak kazanır. Bu haller, iş sözleşmesinin askerlik hizmeti nedeniyle, emeklilik nedeniyle, yaşlılık aylığı bağlanması için yaş dışındaki diğer şartların gerçekleşmesi nedeniyle işçi tarafından feshedilmesidir. Aynı maddeye göre, evlenen kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde kendi arzusu ile sözleşmeyi feshetmesi halinde de kıdem tazminatı hakkı doğar. İşçinin ölümü halinde de işçinin geride kalan kanuni mirasçılarına kıdem tazminatı ödenir. Yukarıdaki haller nedeniyle işçiye veya yakınlarına kıdem tazminatı ödenebilmesi için, hizmet süresinin en az bir yıl sürmüş olması ve sözü edilen hallerin belgelenmesi gerekir. İş akdini kendi isteği ile sona erdiren işçi ihbar tazminatına hak kazanamaz.

 

Clip to Evernote

One Comment

  1. özgür altın diyor ki:

    09/02/2012 tarihinde 3600 gunden ısyerıne ayrılmak ıstedıgımı belirtim aldıgım cevap tamam sartların tutuyor ayrıla bılirsin beni sgk ya gonderdıler oradaki memur bılgısayardan aldıgım evragı inceledi sartlar uygun deyip cıkıs belgesini istedi calıstıgım firmaya gidip cıkıs belgesi getirdim ama sgk daki memur dogum tarıhımı dıkkatli inceledıginde sartların uygun olmadıgını soyledı isyerini aradım yapacak birsey yok ıptal edemeyiz dedi. bende sgk dakı memura ne olcak dedıgımde hata yapılmıs yapacak bırsey yok cevabını aldım.bende dava actım is yerine sonucunu bekliyorum.SİZCE SONUC NE OLUR .Sındı dava actıgım fırma bana referans vermiyo is bulamıyorum madurum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>