İşçinin 3 Günden Az Rapor Alması Durumunda Ücreti İşveren Tarafından Kesilebilir Mi?

 

Sorunuz:

Merhabalar, ben bir üniversitenin taşeron firmasında çalışmaktayım. Temmuz ayında belimde problem nedeniyle doktora gittim ve 3 günden fazla rapor yazılınca ücretten düşüldüğü için 2 günlük rapor aldım. İşyerine tebliğ ettim. Bir kaç gün çalıştıktan sonra bir sonraki hafta tekrar doktora gittim 2 günlük rapor daha aldım. İşveren arayıp bu raporları maaştan düşeceğini söyledi. Bunun bir mevzuatı var mıdır acaba? İş kanununa göre 2 günden fazla rapor alınınca kesilmiyor muydu? Lütfen bilgi verirseniz çok sevinirim. iyi çalışmalar dilerim.(İrem E.)

Cevabımız:

Merhabalar,
Öncelikle şu karışıklığı gidermek istiyorum. Geçici iş görmemezlik ödeneği SGK tarafından 3 gün ve daha fazlası raporlar için ödenmektedir. Yani ilk 2 gün için ücret ödeme zorunluluğu SGK’da değildir. İşveren açısından bakıldığı zamanda raporlu işçiye ücret ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu sebeple raporun 2 gün veya 3 gün olması işveren açısından değil; SGK tarafından önemlidir. İşçi raporluyken işverenin ücret ödeme zorunluğu olmadığı gibi SGK’ya işçinin sigorta primlerini yatırma zorunluluğu dahi bulunmamaktadır. Ancak uygulamada bu durum işçi ile işveren arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Bazı işverenler işçi mağdur olmasın diye işçinin maaşından raporlu olduğu sürelere ilişkin kesinti yapmamaktadır

Clip to Evernote

6 Comments

 1. Nurettin çelik diyor ki:

  ALLAH herkesin yardımcısı olsun arkadaslar bu asgari ücretle çalısmak zor…

  1. sskemeklilik diyor ki:

   Kesinlikle doğru söylüyorsunuz.

 2. yücel menteş diyor ki:

  işçinin 2 gün raporundan 3 gün hastalığından faydalanıp maaşını kesmek kadar aptalca bir yasa olamaz aksine daha fazla para verilmesi gerekir devlet aptal işverenin de bu işine geliyor çünkü onların da anneleri belirsiz ondandır tüm bunlar.

  1. ASUMAN MUTLU diyor ki:

   4ŞUBAT 2011 TARİH VE 27836 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN VE 01.07.2012 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİREN YENİ 6098 SAYILI BORÇLAR KANUNU BU KONUYA AÇIKLIK GETİRMİŞ VE MADDE 409- Uzun süreli bir hizmet ilişkisinde işçi, hastalık, askerlik veya kanundan doğan çalışma ve benzeri sebeplerle kusuru olmaksızın, iş gördüğü süreye oranla kısa bir süre için işgörme edimini ifa edemezse işveren, başka bir yolla karşılanmadığı takdirde, o süre için işçiye hakkaniyete uygun bir ücret ödemekle yükümlüdür. DEMİŞTİR. ANCAK HAKKANİYETE UYGUN İBARESİ İŞVEREN İN ÇALIŞANA VERECEĞİ İKİ GÜNLÜK ÜCRETİ ÖDERKEN HANGİ DEĞERLENDİRMEDE BULUNACAĞI MUALLAKTA KALMIŞTIR. BU DURUMDA İKİ GÜNLÜK RAPOR İÇİN İŞVERENDEN ÜCRET TALEP EDEBİLİRSİNİZ.(BENİM KANIMCA BU ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA OLMAMASI GEREKİR)

  2. eeeee diyor ki:

   herşeyide devlete bağlamayın sizde haa. işverenle işçi arasındaki mesele diyo görmüyomusun

 3. cihan sevinç diyor ki:

  mrb bir sorum olucak.ben 1 günlük rapor aldım ve bu maaşımdan kesilirmi.bana kesilecegini söyledir yardımcı olursanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir