İşçi maaşları bankaya yatmak zorunda


İşçi maaşları bankaya yatmak zorunda

 

* Sigortam asgari ücretten yatıyor. Maaşım ve primim elden veriliyor. Herhangi bir bankaya yatmıyor ve maaşla birlikte bordro verilmiyor. Sadece prim için oluşturduğu bilgisayar çıktısı bir cetvel ve üzerine kendi eliyle maaş tutarımın ve hangi aya ait olduğunu yazdığı bir zarf veriliyor. Bu zarfları tutuyorum. İş sözleşmemde taban maaşım ve alacağım primler yazıyor. İşten çıkarılmam durumunda tazminatımı asgari ücretten değil de bu belgeleri sunarak, maaş üzerinden hesaplatmam mümkün mü?
İş Kanunu’na göre işyerinde 10 işçiden fazla işçi çalıştırılıyorsa ücretlerin bankaya yatırılması zorunludur. Sizin işyerinizde 10 işçiden az çalışan varsa işverenin böyle zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak işverenin ücret ödemelerinde ücret hesabını gösterir ücret hesap pusulasını her ay çalışanlara vermesi zorunludur. Ücretinizi gerçek ücret üzerinden değil de asgari ücret üzerinden gösteriyorsa, bu hem devletin vergi hem de sigorta primi kaybına sebebiyet veriliyor demektir. Bu da kanuna aykırıdır. Elinizde gerçek ücretinizi belgeleyecek delilleriniz varsa tazminat ödenirken, bu ücret üzerinden hesaplanması gerekir. İşverenlikle imzalanmış olan sözleşmede gerçek ücretiniz yazılmış ise, bilgisayar çıktısında veya herhangi bir muhasebe kaydında gerçek ücretiniz belirtilmiş ise ve bunlar işyeri evrakları arasında kayıtlı ise bu belgelerle tazminatınızı gerçek ücretiniz üzerinden alırsınız.

* 03.05.1974 doğumluyum. Tarım Bağ-Kur’u girişim 01.04.1999. Askerlik 18 ay. Tarım Bağ-Kur’umu kapayıp SSK’ya geçebilir miyim?
Tarım Bağ-Kur’dan çıkıp Tarım SSK’ya geçemezsiniz. Çünkü, Tarım SSK, 01.10.2008′de yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanunla bitti. Bu tarihten önce Tarım SSK’lı olup ve halen ödeyenlerde sorun yok. Ancak bu tarihten sonra Tarım SSK’lı olunamıyor. Girişinize göre Bağ- Kur’dan 9000 prim gün ve 58 yaşa tabisiniz. 8 aylık askerlik borçlanması yapıp öderseniz, 57 yaşa tabi olursunuz. SSK’dan ise; yine 8 aylık askerlik borçlanması ile 57 yaşa tabisiniz. Ancak 9000 prim gün değil de 5900 prim günle emekli olabilirsiniz. Fakat SSK emeklilik şartlarına tabi olabilmek için son 3.5 yıl yani 1260 gün SSK’lı olarak çalışmanız gerekmektedir.

6 gün 8.30′dan 19.00′a kadar çalışıyoruz. Bu süre fazla mı? 5286755 Nolu SMS:
İş Kanunu’na göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. Siz haftada 63 saat çalışıyorsunuz. Günlük 1 saat ara dinlenmesini düştükten sonra haftalık çalışma süreniz 57 saattir. Haftada 12 saat fazla çalışma yapıyorsunuz. Bunun ücretinin saat başına düşen ücretinizin yüzde 50 yükseltilmesi suretiyle ödenmesi gerekir. Ayrıca fazla çalışma yaptırmak isteyen işveren işçinin onayını almak zorundadır. İşçiye zorla fazla mesai yaptıramaz. İşyerinde puantaj uygulaması, kart basma ve imza gibi bir takip sistemi ile fazla çalışma yapılan sürelerin tespiti mümkündür. Yapılan fazla çalışmalar için zamlı ücretiniz ödenmiyor ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na şikayette bulunabilirsiniz. Konu Bakanlıkça incelenecektir.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* Doğum tarihim 04.08.1965, işe girişim 07.09.1987, askerlik borçlanmasını 550 gün olarak ödedim. Prim gün sayım 8865 gün, ne zaman emekli olurum? Kemal PEKŞEN
SSK girişiniz ve ödemiş olduğunuz askerlikle beraber 25 yıl, 49 yaş ve 5300 prim gün şartlarına tabisiniz. 25 yıl ve prim gün şartınız tamam ancak, 49 yaşınız 2014 yılında dolacağından emekli olacağınız tarih 04.08.2014 tarihi olacaktır.

* 14.04.1965 doğumluyum, sigorta giriş tarihim 04.12.1987, prim gün sayım 5375. 18 ay askerlik borçlanmamı yatırıp kaç yaşında emekli olurum? 5…072378 Nolu SMS:
SSK girişinize göre 50 yaşa tabisiniz. Prim gün sayınız tamamlanmış. Askerliğin 18 ayını borçlanmanıza gerek yok. Yapacağınız 13 aylık askerlik borçlanması sizi 49 yaşa tabi eder. Bu durumda 13 aylık askerlik borçlanması yaparak 14.04.2014 tarihinde emekli olabilirsiniz. Askerliği 18 ay olarak da borçlansanız yine 49 yaşa tabi olursunuz. ALİ ŞERBETÇİ

Clip to Evernote

7 Comments

 1. ELİF diyor ki:

  BAYRAM ÖNCESİ MAAŞDAN BAHSEDİLİYOR AMA NEDEN SADECE SSKLILAR ALIYOR BUNUN BİR AÇIKLAMASI OLMALI BAYRAMDAN ÖNCE RAHAT EDİLSİN DİYE YATILDI DİYE BİDE BAŞILKLAR ATILMIŞ BAĞKURLU OLANLAR İNSAN DEĞİLMİ BUNA BİR ÇÖZÜM BEKLİYORUZ…

 2. hilal diyor ki:

  ben mayıs ayında işe girdim üç aylık sigortslı bi çalışanım ancak maaşlar temmuz ayında artması gerekmiyomu bn hala 700 alıyorum

  1. sskemeklilik diyor ki:

   Asgari ücret üzerinden maaş alıyorsanız evet Temmuz ayında zamlı maaş almanız gerekmektedir.

 3. kadir diyor ki:

  Bu ayki işsizlik maaslarini ramazan bayramindan once alabilecekmiyiz..

  1. sskemeklilik diyor ki:

   Merhaba Kadir, normal emekli maaşları yatacak. Umarım işsizlik maaşları da yatar.

 4. ayyüzlü diyor ki:

  biz 2 kişi çalışıyoruz uzun zamandır.sigortamız yeni başladı ama maaşı hala elden alıyoruz 550 tl maaş veriyorlar bunu aldığımıza dair bir evrak verilmiyor ve imzalamıyoruz.muhasebeci ofisine çağırdı imzalamamız gereken evraklar varmış.acaba ne evrakı bilgilendirebilir misiniz

  1. sskemeklilik diyor ki:

   10 kişisen az çalışıyorsa işyerinizde banka aracılığıyla ödemek zorunda değil. Bence imzalarken ne imzaladığınıza iyi bakın ve hemen imzalamayın. Yakınınızdaki bir başka muhasebeciye gösterin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir