İş göremezlik giriş

Sgk İş göremezlik girişi 2012 2013giriş süresi Çalışmadığına dair bildirim ve belge girişi hakkında bilgiler.

Raporlu yada hastalıktan dolayı işe gelemeyen ve bu durumu rapor ile işverene bildirmiş kişiler için çalışmadığına dair bildirim yapmak vegiriş yapılması icap etmektedir.

http://uyg.sgk.gov.tr/vizite/welcome.do

Linkinden giriş yapacaksınız ve bilgileri dolduracaksınız. Eğer işçi için, Girilen sigortali bilgisi ilgili işyerinde çalışır görünmüyor. şeklinde uyarı çıkar ise bu işçi işe yeni girmiştir. bunun için yapılacak tek şey ya hesap pusulası vereceksiniz yada işçinin girdiği ayın bildirgesini göndereceksiniz.

İş göremezlik girişini hangi tarihe kadar bildireceksiniz süresi nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu, anlaşmalı hizmet sunucuları ( anlaşmalı hastane, devlet hastanesi,üniversite hastanesi) tarafından düzenlenen geçici iş göremezlik raporları ile sağlık kurulu raporlarını elektronik ortamda almaya başlamıştır. Ayrıca elektronik ortamda alınan bu raporlar, işçinin çalışmadığına dair bildirim girişinin yapılması için işverenlerin e-bildirge şifreleri ilesisteme girebilecekleri http://uyg.sgk.gov.tr/vizite/welcome.do adresine aktarılmaya başlanmıştır.

İşverenlerin (01/07/2012 tarihinden sonra alınan raporlarda geçerli olmak koşuluyla) geçici iş göremezlik belgesi ile rapor almış işçilerin rapor sürelerini çalışamazlık ekranına raporun bitim tarihini takip eden 5 iş günü içinde giriş yapmaları gerekmektedir. İşverenler giriş yapmadıkları takdirde her bir rapor için işverene ½ asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanacaktır.

 
 

 

Clip to Evernote

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir