İntibak farkı için davaya hazırlananların dikkatine !

Bugun.com.tr sitesi yazarlarından Saadettin Orhan intibak farkları için dava açacak olan kişilere bilgi açısından yayınladığı yazısı.

SGK, önceki gün internet sitesine koyduğu sorgulama ekranıyla kimin ne kadar zam aldığını öğrenme imkanı sundu. Öncelikle memurundan üst yöneticilerine kadar SGK’yı tebrik etmek lazım. Milyonlarca dosya tarandı, zam farkları hesaplandı ve tam zamanında sisteme yüklendi.

Maaş gününden önce de internetten sorgulama imkanı sağlandı. Şahsen ben çalışmaların 2012 sonunda bitirilebileceği konusunda şüpheliydim. Belki de Türkiye’de bu türlü büyük projelerin uzamasına alışmışız, o yüzden zamanında bitirilince şaşırıyoruz.

Seyyanen zam değil intibak

Diğer taraftan intibak sorgulamalarında zam alamadığını gören emeklilerin hayal kırıklığına uğradığını görüyoruz. En azından bize gelen sorular bu yönde. Fakat bu hayal kırıklığı daha çok eksik bilgiden kaynaklanıyor. Yapılan onca bilgilendirmeye rağmen intibak zammını seyyanen zamla karıştıran emeklilerimiz var.

Seyyanen zam, emeklilerin geneline belli bir tutarda zam yapılmasıdır. Oysa intibak zammı, sadece 2000 yılından önce emekli olan SSK’lılara ve bunlardan da belirli bir prim günü ve kazançla emekli olanlara yapıldı. Amaç, zaman içerisinde maaşı eriyen emeklilere bir telafi ödemesi yapılmasıydı.

Tabii beklediği zammı göremeyip “dava açarsam ne olur” şeklinde soru yönelten emeklilerimiz de var. Bir kere ortada idari bir hatadan kaynaklanan mağduriyet yok. Bir yasa yapılmış ve bu yasaya göre SGK zamları hesapmış. Olsa olsa intibak yasasının anayasaya aykırı olduğu iddia edilebilir ki bu da uzun soluklu bir yasal mücadeleyi gerektirir. Bu mücadeleye de emeklilerimizin şahsen girişmeleri çok külfetli olur. Fakat görünen o ki önümüzdeki yıllarda biz yeni intibakları konuşmaya devam edeceğiz.

Clip to Evernote

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir