Fazla prim emekli aylığını düşürür mü etkiler mi?

 

Fazla prim emekli aylığını düşürür mü etkiler mi?

Fazla prim ödeyerek emekli olmak isteyenler acaba ne kadar fazla prim ödemesi gerekiyor. Çok fazla ödememek için bunu bilmelisiniz.

Merhabalar  ben fazla prim ödeyerek emekli olmak istiyorum. Acaba faza prim ödemenin emekli aylığına bir etkisi var mı? Emekli aylığımı bu durum düşürür mü?

Bu konu daha önceden Haber Türk gazetesinde ve internet mecrasında yazan sayın Ali Tezel tarafından defalarca anlatılış ve emekli aylığının çalıştıkça düşeceği ifade edilmişti. Buna benzer bi soru ve cevabı sizin de sorunuzun cevabı olduğu için aynen paylaşıyoruz.

SORU

Merhaba Ali bey; ben emekliliği hak etmiş bir çalışanım. SGK’nın sitesinden ne kadar emekli maaşı alacağımı görebiliyorum.’Yılbaşından sonra baktığımda; 2012 Aralık ayında alacağım maaştan %
10-15 arasında daha düşük olduğunu gördüm. Kısacası yılbaşından sonra emekli olacakların maaşları düştü mü? Bunun intibak yasası ile ilgisi var mı? Maaş durduk yere düşer mi? Birçok kişiyi ilgilendiren bu konu ile ilgili geniş açıklaması olan bir yazıyı en yakın zamanda yazarsanız memnun oluruz. Sizde bu konu ile ilgili hiç bilgi vermediniz. İsim açıklamazsanız sevinirim…. Teşekkürler.

ÇALIŞTIKÇA EMEKLİ AYLIKLARI DÜŞER

CEVAP:
Bu konuyu aslında buradan ve gazete köşesinden yüzlerce defa yazdım bir defa daha yazayım. Siz sanırım asgari ücret veya ona yakın bir ücret ile SSK’ya bildiriliyorsunuz. Bu sebeple adınıza SSK primi ödenen her ay ilerde alacağınız emekli aylığı düşer. Çalışmazsa veya prim ödemezseniz aynı kalır. Madem emekliliği hakettiniz o halde çalışmayın-prim ödemeyin ama illa çalışmak veya prim ödemek zorundayım diyorsanız da önerim. Ayda 30 gün değil 5 gün SSK’lı olun, günlük kazanç 200 lira olacak şekilde 5 günde 1000 lira kazanç ile SSK’ya bildirilin, ayrıca GSS prim borcu çıkmasın diye de eksik gün sebebi olarak da kod 7 (puantaj) ile eksik gün bildirimi yapın.

Clip to Evernote

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir