Emeklilere ne kadar zam geldi? 2012 Temmuz Ayı zam ayarı

Emeklilere ne kadar zam geldi? 2012 Temmuz Ayı zam ayarı

Emekliye zam varmı 2012 – 2013 hangi emekliye zam var? Emekli zammı ne zaman ne kadar ne zaman alacak?

Memur emeklilerine verilecek yüzde 4 Temmuz zammından sonra işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam oranı da belli oldu.

Açıklanan enflasyon rakamlarına göre yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisine 6 aylık TÜFE’ye göre, yüzde 1.95 oranında zam yapılacak. Zam sonrasında en düşük işçi emekli aylığı 869 liradan 886 liraya, en düşük Bağ-Kur emekli aylığı da 704 liradan 717 liraya çıkacak. Tüm İşçi Emeklileri Derneği Başkanı Satılmış Çalışkan, memur emeklileri ile işçi ve Bağ-Kur emeklileri arasındaki maaş artışı farkının kalkması gerektiğini söyledi. Memur emeklilerine yapılacak yüzde 4 zammın kendilerine de yapılması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten görüşme talebinde bulunduklarını açıkladı.

 

Çalışkan, 5510 sayılı yasaya göre 6 ayda gerçekleşen enflasyona göre emekli maaşlarına zam yapıldığını ancak ilgili yasa maddesinin ‘en az 6 aylık TÜFE’ oranında dediğini anımsattı. Dolayısıyla hükümetin TÜFE’nin üzerinde zam verme yetkisi bulunduğuna dikkat çekti.

 

Clip to Evernote

3 Comments

  1. Ömer IŞIK diyor ki:

    “2012 işçiemekli zammı ocakta %4.22,temmuzda %2.78 ve bunlara enflasyonfarkııilave edilecek açıklaması yapılmıştı.anlayamadığım temmuz zammı 1.95 verildi.Neden?”

    Orhan bey dediğinizin aynısı benim içinde geçerlii. :((

  2. orhan diyor ki:

    2012 işçiemekli zammı ocakta %4.22,temmuzda %2.78 ve bunlara enflasyonfarkııilave edilecek açıklaması yapılmıştı.anlayamadığım temmuz zammı 1.95 verildi.Neden?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir