Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Ara

Doğum parası net ücrete yakındır–Bir kez daha haklı çıktık

Doğum parası net ücrete yakındır

Doğumdan önceki 8 ve sonrası 8 hafta analık iznine ayrılan sigortalı kadına SGK, işe gitmediği her gün için brüt ücretinin üçte ikisi kadar geçici iş göremezlik ödeneği öder….

 
 

Ali bey, iki sorum olacaktı. Şöyle ki:

Doğum iznine ayrılınca sigorta çalışana bir miktar para veriyormuş. Çalışan sigortanın verdiği para haricinde maaşından arta kalan kısmı da işyerinden almaya devam ediyormuş. Bu doğru mudur? Şöyle ki: 1000 lira alan bir çalışan sigortadan 400 alıyorsa kalan 600’ü de işyerinden alıyormuş. Tabi bu yasal izin olarak kullanılan 16 haftayı içeriyor. Ayrıca arkadaşımın dediğine bakılırsa patronla anlaşıp tüm maaşı alıp sigortadan verilen parayı da 16 hafta sonunda gidip topluca alarak işyerine geri verilebilir dedi. Burada ki sorum şu olacak ki: Acaba dört ay boyunca sigortaya uğramamak bir hak kaybı oluşturur mu? Yoksa hak saklı kalırda 16 hafta sonunda gidip alınabilir mi?

Diğer sorumda şu olacak;

Diyelim ki bir aksi durum oldu ve doğum evde yada yolda gerçekleşti. Hastaneye yetişilemedi. Bu durumda çalışan bir anne olarak bu durum nasıl telafi edilebilir. Sigortayla ilgili sorun yaşanır mı? Alınacak olan para nasıl alınır? Bu durum işyerine nasıl ispat edilir? Zira izin süresi olsun, işyerinden alınacak olan maaş düzenini bakılırsa sigortadan alınıp topluca verilecek para hususunda bir sorun yaşanır mı( bu durum patronun kabulünden sonra düşünülürse) yani sigortadan alınacak ücret için hastanede doğum yapmak şart mıdır? Herhangi bir aksi durumda çalışan nasıl korunur? Doğumdan sonra hastaneye gidip kayıt yaptırması yeterli değil midir? H.Baharat

 
 

Sayın okurum, en baştan belirtelim doğum iznine doktor raporu ile ayrılırsınız ve doğumun nerede nasıl olduğunun önemi yoktur. Mühim olan doğum raporudur. Doğum evde veya yolda olursa raporunu Aile Hekiminiz düzenler ve size verir. Hastanede olursa hastane doğum raporu verir.

Sizin bahsettiğiniz olay analık geçici iş göremezlik ödeneğidir. 5510 sayılı Kanun gereğince (md.18);

Madde 18 – Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması şartıyla;

“…sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için,..” geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

Ayrıca, “…sigortalı kadının, erken doğum yapması halinde doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılamayacak süreler ile isteği ve hekimin onayıyla doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süreler için,” de geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

 
 

***ÖDENEK HESAPLAMASI NET MAAŞA BENZER

Normal şartlarda, doğumdan önce 8 ve sonra 8 hafta analık izniniz var. Doğuma 8 hafta kaldığına doktor karar verir ve sizi izne çıkarır. Bu arada yaptığınız iş hafif ise doğumdan önceki 8 haftanın 5 haftasını da doktor raporu ile çalışarak geçirebilirsiniz ve kullanmadığınız bu 5 haftalık kısım doğum sonrası 8 haftaya ilave edilerek, doğumdan sonra daha uzun izin de kullanma hakkınız var. 16 haftalık doğum izni sırasında işyerinde çalışmadığınız için işveren size ücret ödemek zorunda değildir. Bu sürenin parasını SGK size 16 haftanın sonunda öder. Hesaplaması da günlük brüt ücretin üçte ikisidir.  Mesela, 1500 lira brüt ve 1076 lira net ücret alıyorsanız, işveren sizi SGK’ya brüt 1500 liradan bildirge ettiğinden SGK’da size 1500 liranın üçte ikisi olan 1000 lira (aylık) öder. Bu sebeple SGK’dan alacağınız ödenek net ücretinize yakındır.  Öte yandan çalışmadığınız için işveren ücret ödemediğinden sigortanız da ödenmez ama isterseniz sonrasında bu süreyi analık borçlanması ile siz cebinizden ödeyebilirsiniz.

 
 

***İŞVEREN ÖDEYİP SİZDEN DE İSTEYEBİLİR

Normalde işverenin sizin çalışmadığınız sürede size ücret ödeyip sigortanızı da ödemesi gerekmez ama isterse atıfet (yardım) kabilinden çalışmadığınız halde ücretinizi aynen ödeyip, sizin sigortanızı da ödeyerek, sonrasında sizin SGK’dan alacağınız geçici iş göremezlik ödeneğini de sizden isteme seçeneği de var. Bu kararı işveren verir. Bu durumda işveren ücret ödemesi yaptığı için sigortanız da ödenmiş olur.

 
 

 SGK’da yeni il müdürleri

Sosyal Güvenlik Kurumu bazı il müdürlüklerinde değişiklikler yaptı ve yeni müdürler atadı. İşte bunlardan bazıları aşağıda olup hepsine başarılar dilerim. Kayseri: Mükremin Sürücü, Giresun: Mehmet Kır, Mersin: Mehmet Gülpak, Gaziantep: Mehmet Uzun, Hatay: Zekai Kalay, Adana: Muharrem Akbaş

 
 

Bir kez daha haklı çıktık

23.06.2010 günü bu köşeden İstanbul Valisine çağrıda bulunmuş ve “Tıpkı, Zonguldak’da toprak altında kalan 2 işçi gibi İstanbul’da 8 Haziran 2010 günü meydana gelen aşırı yağışlar sırasında Kurbağalıdere’ye düşen ve bugüne kadar kendisinden haber alınamayan Belediye taşaron şirket işçisi için İstanbul valisi bir an önce gaip kararı vermezse geride kalan eşi ve çocukları en az 6 yıl parasız kalacaklar.”  demiştik. Şimdi gazetemizde de okudunuz, hakkında gaiplik kararı verilmeyen Mevlüt Macit’in ayakkabısı ve içinde bacak kemiği bulundu ve DNA raporuna göre de kimliği kesinleşti. Aradan 3 yıla yakın süre içinde ise aile hala dul ve yetim aylığı ve dul-yetim geliri alamadı. Mağduriyetleri hala devam ediyor. Valiye bu ikinci çağrım artık gaiplik kararı verilsin ki mağduriyetleri bitsin. 

                                                                                                                                                                                                                                     ALİ TEZEL

Clip to Evernote

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>