Doğum öncesi ve doğum sonrası kullanılacak izinlerin süresi ne kadardır?

Kadın işçilerin doğum öncesi ve sonrası kullanacakları izinlerin süresi ne kadardır?
Hamilelik süresince kullanılan mazeret izinlerinin ücreti kesilir mi?
İş Kanunu ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre, kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki hafta eklenir. Kadın işçinin erken doğum yapması halinde doğumdan önce kullanamadığı süreler ile, kadın işçinin isteği ve doktorun onayı ile doğumdan önceki üç haftaya kadar çalışılan süreler, doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle kullandırılır. İsteği halinde kadın işçiye, doğum sonrası istirahatinin tamamlanmasından sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Ayrıca kadın işçilere doğumdan sonra çocuk bir yaşını doldurana kadar, günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. İş Kanunu’nun 74. maddesine göre, kadın işçilere doğum öncesi istirahatlerinin başlayacağı tarihten önceki hamilelik süresince periyodik kontrolleri için ücretli izin verilecek, hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılacak, bu halde kadın işçinin ücretinde bir indirim yapılmayacaktır. Kadın işçiye, çocuğunun sağ doğması ve yaşaması şartıyla bir yıl süreyle verilecek süt izni de günlük çalışma süresinden sayılacak, ücretinden bir kesinti yapılmayacaktır.

Clip to Evernote

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir