Bağ-Kur’lular eski borçlarından kurtuluyor !

Geçtiğimiz gün Meclis’ten geçen yasa ile Bağ-Kur’lunun borcuna af emeklinin borcuna ise yapılandırma geldi.

SosyaL güvenlik sisteminde köklü değişiklikler öngören tasarı Meclis’te kabul edilirken, 4.5 milyona yakın vatandaşa müjdeli haber geldi. Liseyi bitiren 500 bin genç sağlık hizmetinden, 600 bin esnaf da primlere ilişkin borçların yapılandırılması uygulamasından yararlanacak. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu önceki gece Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Bağ-Kur’lu sigortalıların geçmişte SSK ve Emekli Sandığı’ndan kaynaklanan hizmet birleştirmelerinde, basamak farklılıkları ortaya çıkıyordu. Bu durumun alınan emekli maaş miktarını değiştirmesi gündeme gelince önlem alındı. Sigorta birleştirmesi yapmış olanların mevcut durumunun korunması kabul edildi. Sigorta birleştiren, ilk tercih ettiği basamaktan devam edecek.

3 AY SÜRE VAR
Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı aldığı halde, esnaf veya sanatkar olarak yeniden işyeri açan ve ödemesi gereken SGK primini ödemeyenlere yapılandırma geliyor. Bu durumda olan esnaf, kanun çıktıktan sonraki 3 ay içinde başvurarak, prim borçlarını yapılandıracak. Emekli olduktan sonra kamuda çalışmaya devam edip, emekli aylığıyla birlikte maaş da alan memurlar, bu aylıklara ilişkin borçlarını taksitlendirebilecek.

GAZİYE HASTANE
Terörle mücadele ile emniyet ve asayiş nedeniyle malul kalanlar ya da Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazisi olarak şeref aylığı bağlananlar ve bunların eşleri, kamu hastanelerinden sevk almadan özel hastaneye gidebilecek ve bunlardan ilave ücret alınmayacak.

PRİM BORCUNA DÜZENLEME

1 Ekim 2008′den önceki sigortalılık süresine ait değişiklikten dolayı tahakkuk eden prim borcu, usulüne uygun olarak ödenen af, tecil, taksitlendirme ve yapılandırma uygulamalarını etkilemeyecek hale getiriliyor.

SGK’YA ESNAF DA GİRDİ
SGK Yönetim Kurulu’nda, esnaf ve sanatkarlar da temsil edilecek.

500 BİN GENCE SAĞLIK HİZMETİ

Lise ve dengi öğrenimlerini tamamlayıp, aynı yıl içerisinde yükseköğrenimlerine başlayan öğrenciler, 20 yaşını dolduracakları tarihi aşmamak kaydıyla, 120 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanacak.

YAKINI ÜZERİNDEN DOKTORA GİDENE AF
Prim borcu olduğu için bir yakınının üzerinden doktora giden Bağ-Kur’lular, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bu konuda kendilerine çıkarılacak borçları ödemeyecek. Bu borçlar yok sayılacak.

Clip to Evernote

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir