Askerlik borçlanmasını ödedim nasıl görebilirim?

Askerlik borçlanmasını ödedim nasıl görebilirim?

Askerlik borçlanmamı ödedim makbuzumda yok ama sistemde görünmüyor bu durumda benim ne yapmam gerekiyor sistemde ne zaman görebilirim bu borçlanmayı?

Çok fazla karşılaştığımız sorulardan bir tanesi de daha önceki yıllarda askerlik borçlanmasını yaptırarak yatıran ama sistemde göremeyen ve para yatırma makbuzlarını da kaybeden kullanıcılar ile alakalı bir çok soru gelmektedir.

Değerli SGK.NET misafirleri, askerlik borçlanmasını yaptırdıktan sonra banka yada PTT kanalı ile yatırılan makbuzları mümkün mertebe saklamaya çalışınız. Askerlik borçlanmalarının kurum kayıtlarında adınızaz işlenmesi biraz zaman alacaktır.

Makbuzu kaybettim ne yapmalıyım ?

Askerlik borçlanmaması ile ilgili yatırdığınız yeri hatırlıyor iseniz örneğin PTT Genel Müdürlüğü’ne yatırdı iseniz oraya bir dilekçe yazarak yatırılan makbuzun kurum arşivinden taranmasını ve bilgi verilmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca, SGK’nun internetteki sitesinde bulunan bilgi edinme bölümüne de yazarak bilgi isteyebilirsiniz. Şayet devlete ait banka kanalı ile paranızı yatırdı iseniz, aynı şekilde ilgili bankaya bir dilekçe ile makbuzunuzu kaybettiğinizi ve tarafınıza bilgi verilmesini isteyebilirsiniz.

Askerlik borçlanması belgesini doldurup kuruma onaylatıp ödemesini yaptıktan sonra ödeme makbuzunuzun orjinali sizde kalmak kaydı ile bağlı bulunduğunuz şehirdeki SGK Müdürlü’ğüne giderek işlemin hızlanması için belgenin nereye nasıl gönderileceği hususunda bilgi almanız mümkün olacaktır. Bu işlemden sonuç alamaz iseniz dilekçe ekinde yatırdığınız makbuzun fotokopisi ile birlikte yine bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğü’ne yazılı olarak başvuruda bulunup, yatırılan askerlik borçlanmasının, hizmet sürenize aklenmesi hususunu isteyebilirsiniz.

Clip to Evernote

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir